اصطلاح غلط کمک خلبان

متاسفانه در کشور ما به اشتباه به شخصی که خلبان دوم هواپیماست، کمک خلبان گفته میشود. واژهکمک خلبان یک اصطلاح اشتباه میباشد و بسیاری از مردم عادی به اشتباه فکر میکنند که خلبان دوم کسیست که پرواز را نمیداند و صرفا بعنوان شخص کمکی در کنار خلبان پرواز مینشیند.

اما تعریف صحیحخلبان دوم به کسی گفته میشود که تمام مراحل آموزشی و دروس پروازی را با موفقیت طی نموده و صرفا به دلیل تجربه کمتر و ساعت پرواز کمتر نسبت به خلبان اول پروازخلبان دوم نامیده میشود.

خلبان دوم پرواز با کسب تجربه و افزایش ساعات پرواز خود به حداقل ۲۵۰۰ ساعت میتواند در امتحان ATPL شرکت و اقدام به دریافت این مدرک پروازی نموده و در صورت نیاز ایرلاین بعد از گذراندن چک های پروازی زیر نظر معلم تایپ مربوطه به درجه کاپیتانی نائل گردد.

 ✅ ناپایداری حرکت هواپیما

جریان هوا در لایه جوی که در بین ارتفاعات 2000 تا 5000 پایی از سطح زمین اتفاق میافتد، قیچی باد (Wind Shear) نام دارد که به صورت افزایش و کاهش ناگهانی سرعت و جهت باد است و سریعا باعث کاهش برآ شده و باعث Stall (واماندگی) هواپیما میشود.

خطرناکترین مرحله پرواز، لحظه نشستن هواپیما است و متاسفانه این پدیده خطرناک هم در همین لحظه نشستن (در قسمت Final Segment)، بیشتر اتفاق میافتد.تاثیر Wind Shear، خیلی قوی ولی در عرض چند ثانیه به اتمام میرسد، لذا پیشبینی آن خیلی سخت است.

پدیده Wind Shear (قیچی باد)، توسط عواملی مثل جبهه هوای سرد و یا تغییرات معکوس درجه حرارت هوا، تقویت میشود و اثر آن مخصوصا برای هواپیماهای خیلی کوچک، بیشتر است. این قیچی باد به صورت عمودی و یا افقی اتفاق میافتد.

قیچی باد، نوعی معمای حل نشده طبیعت است ولی بعضی کارخانه ها، سیستمهای هشدار و پیشبینی قیچی باد را اختراع کرده اند، با این حال خلبان همیشه باید منتظر این پدیده ناگهانی باشد و تجربه کافی برای مقابله با آن را داشته باشد.

✅ چرا در هواپيما گوش هايمان درد ميگيرند؟

اگر یک بالون به ارتفاع 6000 پایی از سطح دریا صعود کند، حجم آن به علت کاهش فشار جو 30 درصد افزایش خواهد یافت. درست همین اتفاق در هوای موجود در حفره های نیمه بسته بدن انسان مانند گوش، سینوسها و روده ها که به هوای بیرون راه دارند به وقوع میپیوندد. به طور معمول در افراد سالم با افزایش ارتفاع، مشکلی پیش نخواهد آمد و به هنگام صعود، هوای اضافی از بدن خارج خواهد شد. مثلاً هوای گوش با شنیدن صدایی خارج میشود. مشکل هنگامی پیش میآید که مسافر دچار سرماخوردگی شدید، سینوزیت یا التهاب و تورم گوش میانی باشد. زیرا به علت پرخونی گوش میانی و سینوسها، جریان یافتن هوا به داخل یا خارج آنها امکانپذیر نیست و سبب درد شدید و صدمه به گوش و سینوسها میشود. بنابراین افراد دچار سرماخوردگی شدید، سینوزیت یا التهاب و تورم گوش میانی نباید با هواپیما پرواز کنند. در صورت ضروری بودن پرواز باید از داروهای ضد احتقان بینی استفاده کرد. افرادی که به تازگی عمل جراحی بر روی گوش میانی خود داشته اند، در معرض خطر زیادی در حین پرواز هستند. از این رو مسافرت هوایی آنها منوط به اجازه پزشک است.

به علت اتساع گاز در روده ها به هنگام پرواز حداقل باید ده روز از جراحی شکم، حتی جراحیهای جزئی گذشته باشد. اگر پس از عمل جراحی عوارضی پیش آمده باشد، این زمان افزایش مییابد. در صورت خونروی از دستگاه گوارش، بیمار باید حداقل به مدت سه هفته پرواز نکند. همین فاصله زمانی برای پرواز پس از جراحی بر روی قفسه سینه نیز توصیه میشود. همچنین پس از شکستگی جمجمه و ضایعات عمیق چشم، حداقل تا یک هفته نباید با هواپیما مسافرت کرد.کاهش فشار جو در ارتفاعات بر روی گازها تأثیر میگذارد و سبب اتساع آنها میشود. این مسئله در مورد هوایی که در گچ گرفتگیها موجود است، اهمیت دارد. اگر هوای محبوس منبسط شود، اندام گچ گرفته شده را تحت فشار قرار میدهد و ممکن است خون کافی به اندام نرسد. اگر اندام گچ گرفته شده هنوز متورم باشد، پیش از انجام پرواز، به ویژه پرواز طولانی باید گچ را شکافت. همچنین گچی که تا بالای زانو ادامه دارد، نیز میتواند سبب بروز مشکلاتی گردد.

درباره آرنــا

آرِنا مرکزی برای ترویج و توسعه فرهنگ هوانوردی است. آرنا در دو بخش آموزش و تفریحات فعالیت می کند. افق اين مرکز دسترسی هر فرد علاقه مند، به امکانات یادگیری اولیه مفاهیم پرواز و تجربه خلبانی با هزینه اندک است. در بخش آموزش، مبانی پرواز و هوانوردی در قالب کارگاه های کوتاه مدت جهت آشنایی هرچه بیشتر علاقه مندان با حوزه هوانوردی عمومی ارایه می شود.

آدرس

تهران - شهرک غرب - خیابان مهستان - روبروی خیابان چهاردهم - انتهای خیابان هوافضا

تماس

09392055702
021-88366045
ArenAeroClub@gmail.com
Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /home/arenaeroi/domains/arenaero.ir/public_html/modules/mod_webgozar/mod_webgozar.php on line 30 Warning: file_get_contents(http://www.linksazi.com/01.xml): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /home/arenaeroi/domains/arenaero.ir/public_html/modules/mod_webgozar/mod_webgozar.php on line 30
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/arenaeroi/domains/arenaero.ir/public_html/modules/mod_webgozar/mod_webgozar.php on line 37

فرم تماس